Co spakować na wyjazd w góry?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co spakować na wyjazd w góry?

Przed wyjazdem w góry, trzeba dobrze przemyśleć zawartość naszego bagażu. Wszystko zależy oczywiście czy wybierasz się na wycieczkę latem, czy zimą. Oddajemy w Wasze ręce krótki poradnik co spakować na wyjazd w góry. 

Jak zaplanować wycieczkę w góry? 

Trasa i ilość potrzebnych akcesoriów uzależniona jest od pory roku. Inaczej powinny spakować się osoby, które podróżować będą autobusem, a inaczej osoby posiadające własny samochód. Jest jednak kilka rzeczy, które są niezbędne podczas górskich wycieczek  i to na nich się dziś skupimy!

Najważniejszy punkt – plan trasy

Jak zaplanować trasę? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z górami. Przed ostatecznym wyznaczeniem trasy, trzeba szczerze ocenić swoją formę. Łatwo przecenić swoje umiejętności, a góry górom nierówne. Tatry są wysokim pasmem, więc warto je wybrać, będąc w szczytowej formie fizycznej. Na początek wiele radości dostarczą Pieniny i Beskidy. Są górami o wiele łagodniejszymi, a ich podejścia są mniej strome. Czy są brzydsze od Tatr? Oczywiście, że nie! 

Każdy szlak górski ma swoją magię. Przed wyruszeniem należy pamiętać o zabraniu papierowej mapy turystycznej. Warto również skorzystać z aplikacji w telefonie, która dokładnie obliczy nam czas niezbędny do pokonania trasy oraz w razie potrzeby skoryguje  trasę na łatwiejszą.

Wyjazd w góry – niezbędne akcesoria

Jeśli jest to jednodniowa wycieczka, to na początek warto spakować to, co jest naprawdę niezbędne. Nie warto wydawać pieniędzy na rzeczy, które potem mogą się zmarnować. Niestety z górami jest tak, że albo się je kocha, albo nienawidzi, trudno być wobec nich neutralnym. 

Co należy spakować? 

Dla początkujących poleca się niskie pasma takie jak Pieniny lub Beskidy. Na większych wysokościach ciężko poruszać się zimą oraz trzeba mieć dużo większe umiejętności niż latem. Oto niezbędne rzeczy, które trzeba spakować na wyjazd w góry: 

  1. Plecak – najlepiej typu górskiego, ze stelażem i zapinaną klamrą na klatce piersiowej. Wtedy ciężar rozkłada się na całe ciało, a rzeczy w plecaku tak bardzo nie ciążą. Warto do niego spakować nakładkę przeciwdeszczową. 
  2. Apteczka pierwszej pomocy – muszą się w niej znaleźć bandaże, plastry, środek dezynfekujący i tabletki przeciwbólowe. 
  3. Buty trekkingowe – muszą być one przede wszystkim wygodne i mieć odpowiedni rozmiar. Nie mogą obcierać, a noga nie może się w nich pocić. Na niższe pasma górskie polecane są lżejsze buty, na wyższe – warto zainwestować i kupić takie, które wytrzymają ciężkie warunki atmosferyczne. Muszą zapewniać izolację przed chłodem, wilgocią i śniegiem. 
  4. Nakładki z kolcami na buty – akcesorium to służy do chodzenia po łatwych szlakach górskich i oblodzonych drogach. Dzięki nim noga trzyma się powierzchni, a ryzyko upadku zostaje zmniejszone.
  5. Wygodne i ciepłe ubranie – należy się ubrać „na cebulkę”. Ciepły i nieprzemakalny softshell to niemalże podstawa górskich wędrówek. Kolejną ważną kwestią są ciepłe rękawiczki i skarpetki. Dłonie i stopy nie mogą cierpieć podczas podróży. Odzież termoaktywna również jest dobrym rozwiązaniem, jednak kosztuje dużo więcej i  korzystają z niej najczęściej starzy górscy wyjadacze. 
  6. Jedzenie i ciepłe napoje – słodycze, wysokoenergetyczne przekąski oraz termos z kawą i herbatą są niezbędne podczas zimowych górskich podróży. 
  7. Raki – warto je zabierać ze sobą zawsze. Temperatury w górach są dużo niższe niż w innych rejonach Polski, dlatego nawet niskie pasma górskie często są mocno oblodzone. 

Wyjazd w góry w okresie letnim jest dużo łatwiejszy. Buty powinny być lżejsze, a stopa musi w nich oddychać. Warto wyposażyć się w czapkę z daszkiem, która chroni przed słońcem. Gorące napoje należy zmienić na zimną wodę. Podczas letniego pobytu w górach to absolutna podstawa. Trzeba pamiętać również o odpowiednich kosmetykach – krem z filtrem UV ochroni naszą skórę przed oparzeniami.  

Mamy nadzieję, że ta garść porad pozwoli Wam lepiej przygotować się do wyjazdów w góry. Życzymy owocnego zdobywania szczytów!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać naczynia jednorazowe do restauracji
/
Jak wybrać naczynia jednorazowe do restauracji
Odkryj, jak dobrać naczynia jednorazowe, które podkreślą charakter twojej restauracji i będą służyły funkcjonalności, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.
Jak rozpoznać prawdziwy luksus podczas pobytu w egipskim kurorcie?
/
Jak rozpoznać prawdziwy luksus podczas pobytu w egipskim kurorcie?
Odkryj, jak odróżnić autentyczny luksus od złudzenia podczas urlopu w kurorcie w Egipcie. Porady na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się doskonałym wypoczynkiem.
Jak wybrać najlepszy produkt do usuwania niechcianych włosków?
/
Jak wybrać najlepszy produkt do usuwania niechcianych włosków?
Poradnik krok po kroku, jak rozpoznać i wyselekcjonować najskuteczniejszy produkt do usuwania niechcianych włosków. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby cieszyć się gładką skórą.