Kazimierz w Krakowie — wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Kazimierz w Krakowie — wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Kraków to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Ta dawna stolica Polski nadal ma nam wiele do zaoferowania.

Kraków to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Ta dawna stolica Polski nadal ma nam wiele do zaoferowania. Oprócz atrakcji takich, jak zwiedzanie Wawelu czy spacer pod pomnik Smoka Wawelskiego, warto również poznać inne, równie ciekawe, części miasta. Do jednej z najpiękniejszych, a zarazem najciekawszych dzielnic tego miasta należy Kazimierz.

Dawniej tętniący życiem, teraz opowiada nam liczne historie i pozwala napawać się jego unikatową atmosferą. Oto zestawienie najciekawszych miejsc i atrakcji obowiązkowych w trakcie pobytu!

Kazimierz obecnie jest jedną z ważniejszych dzielnic Krakowa, w której kulturę i historię spotkasz na każdym kroku. O jego wadze świadczyć może chociażby fakt, że wraz z Wawelem i Starym Miastem umieszczony został na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Historia tego miejsca jest o tyle ciekawa, że jest to tygiel religii chrześcijańskiej i żydowskiej.

Sztuka i historia na każdym kroku

Kazimierz pomimo swojej dawnej atmosfery pełen jest sztuki, zwłaszcza tej nowoczesnej, ulicznej. Wybierając się na spacer, niemal na każdym kroku możemy spotkać murale czy drobne rysunki wklejone w przestrzeń miejską. Zdobią wejścia kawiarni, parkany czy kamienice. Jednym z ciekawszych jest „Krakowski mural historyczny” znajdujący się przy ul. Józefa 17. Przedstawia osoby związane z historią dzielnicy, takie jak na przykład Kazimierz Wielki czy Helena Rubinstein.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ada Siudy (@adasiudy)

Jednym z elementów sztuki kazimierzowskiej możemy nazwać dawne szyldy firm, sklepów czy kawiarni znajdujących się w tej dzielnicy. Dzięki nim niemal przenosimy się w czasie do lat 30. XX wieku.

Na Kazimierzu cyklicznie odbywa się również Festiwal Kultury Żydowskiej, będący jednym z najstarszych wydarzeń tego typu na świecie. Rokrocznie dziesięciodniowa impreza przyciąga tysiące turystów podczas mniej więcej 300 wydarzeń towarzyszących. To świetna okazja do zderzenia się i poznania kultury żydowskiej, tego, jak wyglądała dawniej oraz jak zmieniła się na przestrzeni lat.

Miejsca, które warto odwiedzić na krakowskim Kazimierzu

Plac nowy

Charakterystyczny plac, na którego środku znajduje się okrągła konstrukcja, pełniąca funkcję hali z 1900 r. obecnie przejęta w głównej mierze przez restauratorów. To właśnie tu znajdziecie najsmaczniejsze, gorące zapiekanki, którym nie można się oprzeć. Mamy tu tak szeroki wachlarz oferowanych połączeń smakowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na placu znajdziecie również sprzedawców owoców czy warzyw, a w weekendy odbywa się tu pchli targ, na którym możemy wygrzebać prawdziwe perełki.

Ulica Szeroka

To jedna z ważniejszych ulic tej dzielnicy. Istotna zwłaszcza w perspektywie żydowskiej. To tu znajduje się Synagoga Remu, w której do dziś odbywają się nabożeństwa przyciągające wyznawców judaizmu z całego świata, a także żydowski cmentarz. W tej przestrzeni Żydzi spotykali się, rozmawiali, a w czasie II wojny światowej było to miejsce zbiórek przygotowujących do wywózki do obozów koncentracyjnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez duśka (@dusiamazawszeracje)

Ratusz kazimierski

Przy Placu Wolnica mieści się Ratusz kazimierski, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Etnograficznego. To miejsce wyjątkowe i zdecydowanie warte odwiedzenia, między innymi z powodu mieszczących się tam interesujących wystaw stałych, ale również czasowych.

Zdj. główne: Dawid Łabno/unsplash.com

KATEGORIE