W związku z wprowadzonymi obostrzeniami i zamknięciem siłowni, musimy przystosować się do nowych, nietypowych warunków. Żeby zachować formę oraz zdrowe ciało – nie tylko w czasie pandemii, ale i po niej, kiedy nie wszyscy będą mieli jeszcze dostęp do klubów fitness czy hal sportowych – warto skorzystać z propozycji treningów online. Oto najciekawsze z nich.
Głównym zadaniem treningów wytrzymałościowych jest poprawa wydolności mięśnia sercowego i w efekcie, w wyniku dotlenienia, wzmocnienie układ krążenia. Oprócz tego pozwala on skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Wykonując ćwiczenia aerobowe poprawiamy ogólną wydolność organizmu, a dzięki wzmożonemu wydzielaniu endorfin, hormonu szczęścia, polepsza się nasze samopoczucie.
Trening kardio powinien trwać minimum 20 minut, a jeśli jesteś początkująca – nawet około 40 minut dziennie, najlepiej 3 razy w tygodniu. Ważna jest również intensywność treningu. Powinna być ona utrzymywana na średnim poziomie, co oznacza, że tętno w czasie treningu musi wynosić 60-70% maksymalnego tętna.
Treningi obwodowe charakteryzują się wykonywaniem jednego ćwiczenia po drugim. Pomiędzy pełnymi obwodami możemy robić przerwy, ale nie jest to konieczne. Całość składa się z odpowiednio dobranych ćwiczeń, począwszy od największych partii mięśni, a na najmniejszych kończąc. Jeśli zakładamy odpoczynek pomiędzy seriami, powinien on wynosić 30 sekund.
Ćwiczenia wchodzące w skład treningu obwodowego, które wykonamy w zaciszu domowym to głównie przysiady, pompki i podciąganie. Podobnie, jak w treningu kardio, częstotliwość trenowania powinna być nie mniejsza niż 3 razy w tygodniu. Za sprawą treningów obwodowych poprawimy wytrzymałość organizmu i doprowadzimy do wzrostu angażowanych przez nas mięśni. Dzięki zwiększonej aktywności na pewno pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Trening crossfit ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, a jego twórcą jest Greg Glassman, który trenował kalifornijskich policjantów. W późniejszym czasie zbiór ćwiczeń został wykorzystany do szkolenia żołnierzy, strażaków czy marines. Dzięki systemowi crossfit spalimy niechcianą tkankę tłuszczową oraz zwiększymy wydolność krążeniowo-oddechową. Do benefitów możemy również doliczyć rozbudowę masy mięśniowej i symetryczne, równomierne ukształtowanie sylwetki. Podczas crossfitu poświęcamy uwagę ćwiczeniom takim, jak:
• wykroki,
• przysiady z wyskoku,
• pompki,
• burpees,
• nożyce,
• brzuszki,
• przysiady z hantlami.
By zacząć trenować jogę, potrzebujesz w miarę przestronnej i czystej przestrzeni oraz maty lub jeśli chcesz po prostu sprawdzić, czy ten rodzaj ćwiczeń jest dla ciebie, wystarczy zwykły koc. Warto zaopatrzyć się również w luźny, niekrępujący ruchów strój. Pamiętaj, że jogę ćwiczymy na boso (ewentualnie można włożyć cienkie skarpetki).
Trenowanie jogi ma wiele pozytywnych aspektów i wpływa nie tylko na twoje ciało, ale i na psychikę. Wiele osób zawdzięcza jodze odzyskanie spokoju i równowagi. Skupienie się na oddechu oraz wykonywaniu zharmonizowanych ruchów sprawia, że odpędzamy od siebie stresujące myśli. Oprócz tego poprawimy naszą koordynację ruchową, zwiększymy elastyczność całego ciała oraz poprawimy siłę mięśni. Jest to doskonałe wyjście dla osób, borykających się z sztywnością mięśni oraz bólami pleców czy karku. Spokojny charakter ćwiczeń sprawia, że nadadzą się one dla osób cierpiących na nadciśnienie i choroby serca.
Musimy pamiętać, że treningi i wyciskanie z naszych organizmów siódmych potów to nie wszystko. Niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta z odpowiednią ilością warzyw i owoców – to szczególnie ważne, kiedy pracujemy w domu, co sprzyja podjadaniu.
Kolejnym nieodzownym elementem, od którego zależy nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie jest picie wystarczającej ilości płynów. Pamiętajmy także, żeby ćwiczyć z głową i nie narazić się na uciążliwą kontuzję albo przetrenowanie!
Zdjęcie wyróżniające: Freepik